بدون دسته بندی

پنالتی مشکوک، نارنجک و بیانیه در نبرد نقش جهان

رویارویی بازی بزرگ لیگ برتر فوتبال ایران در هفته ی سوم در ورزشگاه نقش جهان با حواشی مختلفی همراه شد تا باز هم فضایفوتبال، بجای لذت و نشاط، آکنده از تنفر باشد.

به گزارش سیمای وطن، بازی بزرگ هفته ی سوم لیگ برتر فوتبال کشور بین سپاهان و استقلال در ورزشگاه نقش جهان اصفهان با برترییک بر صفر طلایی پوشان دیار نصف جهان همراه شد تا شاگردان مورایس با ۹ امتیاز به تنهایی صدرنشین باشند.

پنالتی لحظات پایانی ی نیمه ی اول که با تنها گل برتری سپاهان همراه بود، به بزرگ‌ترین چالش داوری این بازی تبدیل شد تا جاییکهاکثر دقایق کنفرانس خبری جواد نکونام سرمربی استقلال بعد از بازی به این صحنه اختصاص یابد.

بررسی کارشناسانه ی سایت ورزش ۳ و اتفاق نظر کارشناسان داوری در خصوص وقوع خطای بعزیکن سپاهان روی مدافع استقلال قبلاز وقوع هند پنالتی استقلال نشان می دهد کوپال ناظمی تصمیم بحث برانگیزی در این دیدار داشته و چه بسا در نتیجه تاثیر گذار شدهاست؟

❇️محمدرضا ابوالفضلی: با توجه به تصویر پُشت دروازه متاسفانه به نظر یکی از مدافعان استقلال مانع از دید واضح داور به اینصحنه می‌شود. مهاجم سپاهان مدافع استقلال را با دو دست خود هُل داده و از توانایی وی برای دفع توپ ممانعت به عمل می‌آورد؛ داورباید قبل از اعلام پنالتی، به سود استقلال خطا اعلام می‌کرد.


❇️محمدحسین ترابیان: بازیکن مهاجم قبل از اینکه برای سر زدن بلند شود، با دو دست مدافع را هل داد و باید خطا گرفته شود.


❇️مهدی عالیقدر: بازیکن مهاجم به وضوح مدافع را هل می‌دهد و خطا انجام می‌شود. شاید حضور مدافع دیگر باعث شده داور صحنهرا به خوبی نبیند.


❇️ابراهیم میرزابیگی: بازیکن سپاهان، بازیکن استقلال را هل می‌دهد و داور باید خطای این بازیکن را اعلام می‌کرد.


❇️تورج حق‌وردی: مهاجم سپاهان با دو دست روزبه چشمی را هل داد و داور باید به سود استقلال خطا اعلام می‌کرد.


❇️بابک وسیله‌بر: خطای هل دادن اتفاق نمی‌افتد.

اما  پرتاب نارنجک از سوی تماشاگران و مصدومیت یک عکاس اصفهانی هم منجر به بیانیه نویسی دو باشگاه شد بطوریکه بیانیه یابتدایی در حین بازی توسط سپاهان صادر شد و بعد از بازی هم استقلال آن را بی پاسخ نگذاشت.

سپاهانی ها نیمکت استقلال را عامل حواشی نام بردند تا بار دیگر مواردی که سال‌های پیش هم در خصوص نیمکت تیم های جواد نکوناممطرح می شد در اذهان تداعی شود و استقلالی ها هم سپاهان را به نارنجکی که منجر به اتفاقات تلخ گذشته شده.  رجعت دادند.

در این بین هر چند بیانیه ی سپاهان در زمانی که ۹۰ دقیقه به پایان نرسیده بود، صادر شد و استقلال را مسبب جنجال ورزشگاه معرفیکردند اما در بیانیه ی استقلال، از دور زدن قانون در خصوص سقف قرارداد تا میزبانی آماتور گونه و همچنین مصونیت در فوتبال ایرانبه سپاهان نسبت داده شده است.

بیانیه باشگاه سپاهان:

«متأسفانه از ابتدای مسابقه امروز دو تیم، به واسطه تحریک برخی از اعضای کادر فنی تیم استقلال سکوی هواداران تیم استقلالملتهب و مکرراً به سمت بازیکنان تیم و هواداران سپاهان، فحاشی‌هایی انجام شد. همچنین در طول مسابقه و هنگام ضربه کرنر فرشاداحمدزاده، هواداران استقلال، با پرتاب اشیای مختلف به سمت این بازیکن، جو زمین را متشنج کردند.

در پایان نیمه اول نیز، پس از اعلام ضربه پنالتی توسط داور مسابقه، هواداران استقلال با پرتاب نارنجک  موجب آسیب دیدن چند نفر ازعکاسان حاضر در پشت دروازه شدند و در ادامه نیز بدون توجه به تنش‌های پیش‌آمده در ورزشگاه به پرتاب بطری و فحاشی ادامه دادند. اعضای کادر فنی استقلال نیز، متأسفانه به جای حفظ خونسردی و تلاش برای بازگرداندن آرامش به زمین، اقدام به تحریک بیشترهواداران و گلاویز شدن با مسئولان برگزاری مسابقه و تیم سپاهان کردند.

باشگاه سپاهان اعتراض رسمی خود را در این خصوص به سازمان محترم لیگ و سایر نهادهای مربوطه اعلام می‌دارد».

 

بیانیه باشگاه استقلال در پاسخ به بیانیه سپاهان:

سپاهان درست در دقایقی که تیم‌شان زیر فشار حملات استقلال هیچ حرفی برای گفتن نداشت، با بیانیه‌ای سراسر کذب تلاش کردحواس بینندگان را پرت کند که این رفتار در نوع خود عجیب و غریب است.

این باشگاه ثابت کرد همانطور که بلد است قانون و سقف بودجه را دور بزند، می‌تواند حقایق را نیز وارونه جلوه دهد.

اولین نکته ضروری این است که تامین امنیت در ورزشگاه محل برگزاری بازی، برعهده میزبان مسابقه است و بنابراین اگر اتفاقی رخدهد، آن‌ها مقصر اول هستند. درباره موضوع استفاده از نارنجک نیز، طرفداران فوتبال را ارجاع می‌دهیم به اتفاقات هفته‌ها و سال‌هایگذشته، چراکه پرتاب نارنجک در این ورزشگاه یک عادت همیشگی است و اینکه باشگاه سپاهان می‌خواهد طرفداران استقلال را مسببآن بداند، یک کمدی فوتبالی است!

دعوت کادر فنی استقلال به آرامش نیز به هیچ عنوان در حیطه وظایف بیانیه‌نویس سپاهان نیست. مربیان و بازیکنان استقلال برای گرفتنحق خود، مرد و مردانه می‌جنگند چرا که می‌دانند گاهی رقابت‌ها مثل رقابت امشب به دور از فضای عدالت است، به ویژه بعد از اتفاقاتیکه در فصل نقل و انتقالات رخ داد و پول‌های بی‌کنتوری که خرج شد.

در زمین مسابقه نیز همه دیدند چه اتفاقاتی رخ داد. استقلال به ویژه در نیمه دوم این مسابقه آنقدر سوار بازی بود که سپاهان با حربهچندباره سوخته و منسوخ اتلاف وقت از سوی گلر خود و همینطور توپ جمع‌کن‌هایش تلاش کرد مانع حملات تیم شود. باید تاسف خوردتوپ جمع‌کن‌هایی که به ورزشگاه آمده بودند تا چیز‌های زیباتری از فوتبال یاد بگیرند، تقلب و دوز و کلک یاد گرفتند و به خانه‌شانبازگشتند. در ادامه، به زبان ساده‌تر می‌توان گفت خرید‌های سپاهان در حد تیم‌های عربی است، ولی میزبانی‌شان آماتورگونه!

بهتر نیست این باشگاه به جای بیانیه دادن، زمین زشت نقش جهان را درست کند تا تیم‌های میزبان کمتر اذیت شوند؟ شما که بهبودجه‌های کلان وصل هستید، حداقل به این زمین هم دستی بکشید. برای شکست رقبا نیز هیچگاه جهت بلندگو‌های غول پیکرتان را بهسمت رختکن حریف نگیرید و از ثانیه یک تا پایان مسابقه نیز لیزر به دست به دنبال بازیکنان رقیب نباشید.

بدون شک فحاشی و توهین‌های شما در طول مسابقه جای بررسی و برخورد دارد، ولی چه می‌شود کرد مقابل باشگاهی که هموارهمصونیت داشته و دارد! “

در شرایطی که در شاخصه ی آماری تعداد گل،  لیگ برتر فصل جاری با شروع خوبی همراه بود اما این قبیل اتفاقاتموضع گیری هایتند باشگاه ها نسبت به یکدیگر فضای فوتبال را از نشاط و لذت به سمت تنفر سوق می دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا