اسلایدورزشی

سهم ایران از فوتبال دنیا؛ ما هیچ، ما نگاه

زاوش محمدی: در حالی همین شنبه گذشته شهر استانبول ترکیه میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا بود و هزاران هواداران عاشق فوتبال به این شهر سفر کردند که تیم ملی فوتبال ما با تمام ستاره هایش راهی مسابقات کافا شد تا مقابل افغانستان و قرقیزستان بازی کند. علاقه مندان به فوتبال می دانند که فینال لیگ قهرمانان اگر مهمتر از فینال جام جهانی نباشد اما کمتر از آن نیست و میلیون ها بیننده برای تماشای آن پای جعبه جادویی می نشینند.

شنبه در استانبول غوغایی برپا بود و البته این اولین بار نبود که شهر محبوب ما ایرانی ها میزبان چنین بازی مهمی می شد. آنها سال ۲۰۰۵ هم میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا بودند و همچنین سال ۲۰۱۹ هم بازی سوپرکاپ اروپا در استانبول برگزار شد تا بیشتر از فاصله فوتبال ما با کشور همسایه مان مشهود شود.

یکه تازی عربستانی‌ها در خرید بازیکن

عربستانی‌ها این روزها بیشتر از قبل اسم شان در دنیای فوتبال بر سر زبان ها افتاده است. آنها از سال گذشته پروژه ای را شروع کردند که این روزها در حال برداشت آن هستند. محمد بن سلمان سال گذشته باشگاه نیوکاسل انگلیس را خرید و توانست این تیم را با یک مدیریت درست و سرمایه گذاری هوشمند پس از چند سال به لیگ قهرمانان اروپا برساند. آنها همچنین در رده ملی با آوردن هروه رنار فرانسوی توانستن انقلابی در فوتبال خود ایجاد کنند و تیمی که همیشه به وقت تلفی و بازی کثیف معروف بود توانست اولین شگفتی جام جهانی ۲۰۲۲ را رقم بزند و آرژانتین را با تمام ستاره هایش شکست دهد. آرژانتین در حالی توانست قهرمان جام جهانی شود که عربستان در یک بازی دیدنی موفق شد یاران مسی را شکست دهد. آنها پس از جام جهانی در یک اقدامی انتحاری، کریس رونالدو را جذب کردند و سپس به سراغ لیونل مسی رفتند. گرچه آنها در جذب مسی ناموفق بودند اما تاکنون کریم بنزما و کانته را به صحرای حجاز آوردند و همچنان به دنبال ستاره های دیگر دنیای فوتبال هستند.

عربستانی ها در تلاش هستند تا با به خدمت گرفتن بازیکنان مطرح دنیا، نام کشورشان را بر سر زبانها بیندازند و جذب توریست کنند.

سهم ایران از فوتبال دنیا؛ ما هیچ، ما نگاه

اولین جام جهانی در خاورمیانه

جام جهانی ۲۰۲۲ برای اولین بار در منطقه خاورمیانه برگزار شد و بدون شک یکی از بهترین جام جهانی هایی تاریخ بود. قطری ها با هزینه های هنگفتی که انجام دادند توانستند تورنمنتی بدون نقص را برگزار کنند. از امکانات لاکچری و فوق العاده استادیوم های قطر گرفته تا تکنولوژی های به کار برده شده در این مسابقات نشان می داد که کشور کوچکی که اندازه یکی از استان های ایران هم نمی شود، چطور با یک برنامه ریزی درست و حساب شده توانست بزرگترین تورنمت فوتبالی جهان را برگزار کند.

سهم ایران از فوتبال دنیا؛ ما هیچ، ما نگاه

بازیکنان تراز اول جهان در ترکیه

شاید ما کمتر درباره سوپرلیگ و فوتبال ترکیه شنیده باشیم اما جالب است بدانیم که فوتبال ترکیه دست کمی از فوتبال سطح اول اروپا ندارد و تیم های حاضر در سوپرلیگ از امکانات فوق العاده بهره می برند. سالهاست فوتبال ترکیه به سیستم VAR مجهز شده و همچنین کیفیت چمن و استادیوم های آنها بی نظیر است. این در حالی است که بزرگترین و بهترین استادیوم فوتبال ایران این روزها حال و روز خوبی ندارد و هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد. از طرف دیگر تنها شاید دو استادیوم فوتبال در ایران از چمن مطلوب برخوردار باشد و سایر زمینهای فوتبال دز زمان بارش باران فرقی با استخر و باتلاق نخواهد داشت.

فوتبال ترکیه آنقدر پیشرفت کرده که بازیکنانی همچون مسوت اوزیل، ایکاردی، مرتنز و …. به این کشور می آیند و برای تیم های ترکی بازی می کنند. در آن سمت ماجرا در فوتبال ما بازیکنانی وارد می شوند که نه سابقه درخشانی دارند و نحوه بازی آ«ها نشان می دهد که حتی یکبار هم توپ و زمین فوتبال را از نزدیک مشاهده نکردند.

سهم ایران از فوتبال دنیا؛ ما هیچ، ما نگاه

دنبال قهرمانی آسیا با افغانستان و قرقیزستان

تیم ملی فوتبال کشورمان این روزها با تمام ستاره هایش در قرقیزستان حضور دارد تا در تورنمت عجیب کافا شرکت کند. تورنمنتی که حتی تیم ملی افغانستان هم با تیم اول خودش در این بازی ها حاضر نشد اما امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی مهدی طارمی، سردار آزمون، جهانبخش و سایر ستاره ها را به صف کرد تا در این بازی ها حضور داشته باشند. از طرف دیگر تیم های ملی استرالیا، ژاپن و کره جنوبی در این روزها با تیم های ملی انگلیس و پرو بازی می کنند تا خودشان را برای جام ملتها آماده کنند ولی مدیران فوتبال ما به افغانستان و قرقیزستان به دنبال آماده سازی و قهرمانی در جام ملتها هستند.

بیشتر بخوانید:

258258

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا