سیاسی

قوای سه گانه برای «استرداد بیت‌المال» و «رسوا کردن خائنین» آماده‌اند

معاون اول قوه قضاییه گفت: امروز قوای سه گانه با همکاری مردم، آمادگی دارند که خواسته به حق و انتظار مردم مبنی بر استرداد بیت‌المال و رسوا کردن خائنین را تحقق بخشند.

به گزارش سیمای وطن به نقل از قوه قضاییه، آیین تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان رییس سابق سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به بخشی از گزارش عملکرد خود در این سازمان گفت: حدود دو میلیارد دلار و یورو ظرف این دو سال اثربخشی ریالی و ارزی پیشگیری یا برگشت وجوه به بیت المال و همچنین بالغ بر ٤٢ هزار میلیارد تومان اثربخشی ریالی صورت گرفت که این امر در نتیجه پیگیری‌های همکاران ما در سازمان بوده است.

وی بیان داشت: ١٩٠ هزار متر مربع اراضی نیز یا پیشگیری از تصرف یا رفع تصرف صورت گرفت که این اقدامات نیز تنها بخشی از فعالیتی است که با کمک همکاران صورت گرفت.

درویشیان با اشاره اقدامات سازمان بازرسی در حوزه حمایت از تولید تصریح کرد: در این زمینه صدها بازدید و گزارش صورت گرفت که در نهایت منجر به پیشگیری از تعطیلی کارخانجات یا راه اندازی واحدهای تولیدی بود که حتی در جریان شیوع بیماری کرونا همکاران ما بسیج شدند و این موارد را پیگیری کردند.

رییس سابق سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: در همین راستا صدها گزارش هشدار به مسئولان وقت حتی دولت جدید راجع به پیشگیری از سوء جریانات یا جلوگیری از تداوم اقدمات صورت گرفت.

وی با بیان اینکه سازمان بازرسی یکی از کارآمدتردین و تخصصی‌ترین دستگاه‌های نظارتی است، افزود: ما همه‌ی تلاش و بضاعت اندک خود را به کار گرفتیم تا بخشی از مشکلات به ویژه در وضع معیشت و دریافتی همکاران را تامین کنیم که امیدواریم رییس جدید سازمان بازرسی دغدغه همکاران را دنبال کنند.

درویشیان تاکید کرد: باید نیروهای متخصص جذب سازمان شود تا وظیفه نظارت به خوبی صورت گیرد؛ از سویی دیگر باید نگه داشت نیروهای توانمند و متخصص را نیز مورد توجه قرار داد.

ضرورت نظارت جدی بر کارگزاران دولتی و حکومتی

در ادامه مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه، گفت: در همه نظام‌های دنیا مقتدرترین حاکمیت، حکومتی است که نهاد نظارتی قوی داشته باشد و نسبت به کارگزاران نظام نظارت جدی صورت دهد.

وی با اشاره به خطبه ۲۱۶ نهج البلاغه ناظر بر حقوق والی نسبت به مردم و مردم نسبت به والی، بیان داشت: بر اساس این خطبه، موازنه دوطرفه بین حاکم و مردم باید ایجاد شود تا جامعه سالم داشته باشیم.

معاون اول دستگاه قضا با بیان اینکه وظیفه اصلی سازمان بازرسی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های حاکمیتی است، بیان داشت: اگر این وظیفه به درستی انجام شود، جامعه و کارگزاران سالم می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق یکی از شاخصه‌های کارگزاران از دیدگاه امام علی (ع) را نداشتن روحیه اشرافی گری عنوان کرد و با اشاره به خطبه دیگری از نهج البلاغه افزود: در این خطبه اشاره شده که یکی از کارگزاران حکومت و یاران نزدیک خیانتی انجام داده بود و امام علی (ع) فرمود خائن را به کیفر عملش برسان، حد شرعی مناسب با خیانتش را بر او جاری کن و خائن را رسوا کن تا هم سرنوشت او باعث عبرت دیگران شود و هم دیگر فرصتی و امکانی برای خیانت و فساد پیدا نکند.

وی ادامه داد: وقتی گفته می‌شود که مجازات با رفتار ارتکابی و جرم متناسب باشد اگر دو نمونه از این جرایم با این مجازات اجرا شود، هیچکس جرات نمی‌کند به بیت‌المال مسلمین دست‌درازی کند.

معاون اول دستگاه قضایی تصریح کرد: امروز قوای سه گانه با همکاری مردم، آمادگی دارند که خواسته به حق و انتظار مردم مبنی بر استرداد بیت‌المال و رسوا کردن خائنین را تحقق بخشند.

مصدق با تاکید بر اینکه قوه قضاییه در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی، نسبت به هیچ احدی و در هیچ پست و مقامی ندارد، از مردم که گزارش‌های خوبی به مراجع صالح برای مبارزه با فساد ارائه داده‌اند، تشکر کرد.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: دستگاه قضایی به جد به دنبال کشف فساد است و به وظایف خود عمل می‌کند. وقتی برخی از پرونده‌های مهم و منشا وقوع فساد در آنها را دنبال می‌کنیم، این نکته نمایان می‌شود که اگر مسئولین وقت به وظایف خود عمل می‌کردند هیچوقت فساد موضوع پرونده به وقوع نمی‌پیوست؛ لذا موضوع و منشاء فساد را باید در دولت پیگیری کرد و اگر فساد واقع شد قوه قضاییه مکلف است پیگیری کند.

وی با قدردانی از مسئولان حاضر در این مراسم، از سوی خود و ریاست قوه قضاییه از حجت‌الاسلام درویشیان رئیس سابق سازمان بازرسی به دلیل تلاش‌های مجدانه و ارزشی وی تشکر کرد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به انتصاب ذبیح‌الله خدائیان به سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور گفت: حسن بابایی معاون رییس کل دادگستری استان تهران به سمت ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب شد.

معاون اول قوه قضاییه به انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان به عنوان رئیس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و از دکتر خداییان رئیس جدید سازمان بازرسی به عنوان فردی یاد کرد که در همه مسئولیت‌ها خوش درخشیده است.

وی با بیان اینکه رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوع کاداستر را به نحو احسن انجام دادند، تصریح کرد: وقتی به دنبال جایگزین ایشان بودیم ریاست قوه قضاییه تاکید داشت که فرد مورد نظر باید کسی باشد که بتواند کار دکتر خداییان در موضوع کاداستر را ادامه دهد و مسلط به فناوری نوین و مدیریت آن باشد.

مصدق به بیان انتطارات خود از رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور پرداخت و بر تحقق موارد ششگانه مقرر در حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه از سوی رهبر معظم انقلاب تاکید کرد.

وی برخی از انتظارت را توجه به سند تحول قضایی و برنامه ریزی در تکالیف مقرر در خصوص سازمان بازرسی کل کشور، توجه به پیشگیری به جای مچ‌گیری در حین مبارزه با فساد، خودداری از هرگونه اقدامات دارای شائبه سیاسی و جناحی در تعیین خط مشی سازمان بازرسی و مدیریت آن عنوان کرد.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: سازمان بازرسی باید اثبات کند که تابع یک جناح خاصی نیست و به دنبال انجام وظیفه است و در انجام وظیفه نباید کوتاهی کند همچنان که تاکنون اینگونه بوده است.

وی همکاری مستمر و قوی با دیوان عدالت اداری را مورد توجه قرار داد و گفت: دیوان عدالت یک جایگاه بسیار بالایی است به شرطی که نهادهای نظارتی همکاری کنند و کارگروه‌های مشترک بین دیوان عدالت و سازمان بازرسی تشکیل شود تا آیین نامه، دستورالعمل و بخشنامه‌ای در وزارتخانه‌ها بر خلاف قانون صادر نشود.

معاون اول قوه قضاییه در پایان با اشاره به حضور برخی از مسئولین در این مراسم از آن‌ها خواست که نسبت به طرح همترازی با نهادهای دیگر تدبیری انجام دهند و گفت: در بین چهل نهاد حاکمیتی، دریافتی کارگزاران قوه قضاییه از همه کمتر است. وضعیت کارکنان قوه قضاییه بسیار بد است لذا در مورد طرح طرح همترازی با نهادهای دیگر تدبیری در مجلس کنید. بنده و رئیس قوه قضاییه حاضریم وقت بگذاریم و اثبات کنیم. درخواست داریم بودجه قوه قضاییه مثل سازمان مدیریت و برنامه ریزی شود.

نظارت بر حسن اجرای امور فراتر از نظارت بر حسن اجرای قانون است

در ادامه ذبیح الله خداییان با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور مهم‌ترین دستگاه نظارتی کشور است و این سازمان از ویژگی‌هایی برخوردار است که در کمتر دستگاه نظارتی و بازرسی درون و بیرون کشور وجود دارد، جایگاه مهم سازمان بازرسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: خبرگان قانون اساسی به درستی یکی از اصول قانون اساسی را به سازمان بازرسی اختصاص دادند تا به لحاظ وظیفه‌ای که بر عهده دارد، دستخوش تغییرات زمامداران نشود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از جمله ویژگی این سازمان را نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین دانست و گفت: خبرگان قانونی اساسی به خوبی این دو عبارت را در قانون اساسی گنجاندند؛ چراکه نظارت بر حسن اجرای امور فراتر از نظارت بر حسن اجرای قانون است.

خداییان با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های اجرای صحیح امور، اجرای صحیح قانون است، تاکید کرد: گاهی مسئولانی هستند که در ظاهر قانون را اجرا می‌کنند؛ اما در واقع نفعی برای جامعه ندارند بر این اساس نظارت بر فرآیندها و مدیریت‌ها و سایر موضوعاتی که امور جامعه را اصلاح کند، از ویژگی‌های این سازمان است.

وی نظارت عام سازمان بازرسی کل کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: نظارت قبل، حین و بعد از امور، از مواردی است که نشان دهنده آن است که سازمان بازرسی پیش از هر اقدامی می‌تواند وارد عمل شده و مانع از انحراف شود.

خداییان با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی کل کشور در نظارت خود بخشی از اختیارات دستگاه قضایی را دارا است، افزود: بازرس قضایی در ضمن برررسی‌های خود اگر به موضوع و سوء جریانی برخورد کند می‌تواند وارد عمل شده و پرونده را به دستگاه قضایی ارجاع دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این سازمان، بیان داشت: بدون شک هرکجا مسئولیتی به مردم داده شده به خوبی اجرا می‌شود و سازمان این اختیار را دارد که از ظرفیت مردمی استفاده کند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی دیگر مانند حفاظت، حراست و بازرس‌ها مکلف شدند اگر در ضمن کار به موضوعی برخورد کنند که از وظایف سازمان است گزارش آن را به سازمان ارایه دهند و اگر گزارشی داده نشود در آنجا مجازات پیش بینی شده است.

سند تحول قضایی را سازمان بازرسی در دستور کار قرار خواهیم داد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه سند تحول را در این سازمان در دستور کار قرار خواهیم داد، تاکید کرد که یک به یک سند تحول را عملیاتی خواهد کرد.

خداییان ضمن اولویت قرار دادن بحث پیشگیری در سازمان بازرسی بیان داشت: اگر پیشگیری به خوبی انجام شود و منافذ و گلوگاه‌های فساد خشکانده شود، دیگر نیازی به برخورد نیست.

وی ادامه داد: زمانی که افراد دارای امضای طلایی هستند و کارها به صورت سنتی انجام می‌شود ممکن است فساد رخ می‌دهد لذا اولویت اول ما پیشگیری است تا با تذکر به موقع، مانع از تخلف شویم.

تمام دستگاه‌ها باید فرآیند جریان امور را الکترونیکی کنند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: متاسفانه علیرغم اینکه در برنامه‌های توسعه‌ای به ویژه برنامه ششم، تاکید شده که تمام دستگاه‌ها باید فرآیند جریان امور را الکترونیکی کنند، اما هنوز برخی دستگاه‌ها اهتمام جدی نداشته‌اند درحالی که باید شفافیت صورت گیرد تا جایی که نظارت هم الکترونیک باشد و در لحظه نظارت بر اجرای امور صورت گیرد.

خداییان با تاکید بر اینکه برخورد با ترک فعل‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم، گفت: سازمان بازرسی در انجام کار خود با همه دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه نهایت همکاری را خواهد داشت تا از موازی کاری جلوگیری شود.

وی با اشاره به ارائه گزارش‌های متقن در دستگاه قضایی، افزود: گاهی مشاهده می‌شود در بسیاری موارد، درصد بالایی از گزارش‌های ما منجر به برائت و منع تعقیب می‌شود در حالی که هیچ گزارشی از سازمان بازرسی نباید به دستگاه قضایی ارجاع شود مگر آنکه بررسی کامل صورت گیرد تا اگر به دستگاه قضایی رفت منجر به منع تعقیب و برائت نشود.

خداییان گفت: قضات شریفی داریم که باید خود را به جای قاضی بنشانند تا پرونده‌ای به دستگاه قضایی ارجاع شود که از استنادات و استدلال کافی برخوردار باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر توجه به معیشت همکاران خود، گفت: من مطالعات زیادی در خصوص دستگاه‌های نظارتی و بازرسی جهان داشتم، یکی از ویژگی‌های دستگاه‌های نظارتی توجه به معیشت بازرس‌ها و کارکنان بود تا آلوده به فساد نشوند و بدون شک این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهیم.

در پایان ضمن تقدیر از زحمات حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی، حکم ریاست سازمان بازرسی کل کشور از سوی معاون اول قوه قضاییه به دکتر خداییان تقدیم شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا