اسلایداقتصادی

نسبت ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده ۱۵ درصد کاهش یافت

‌ نسبت ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده در شهریورماه امسال به۱۲.۶ درصد رسیده است؛ در حالی که در ماه قبل ۱۴.۸ درصد بود که حاکی از کاهش ۱۵ درصدی است.

به گزارش خبرنگار سیمای وطن، طبق گزارشی که بانک مرکزی هر ماه از آمار چک‌های مبادله‌شده در سطح کشور منتشر می‌کند، در شهریور ماه امسال ۷.۳ میلیون فقره چک به ارزش ۲۴۹.۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده و ۷۰۹ هزار فقره چک به ارزش ۳۱.۴ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابراین در شهریور ماه امسال نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده به ترتیب به ۹.۷ و ۱۲.۶ درصد رسیده است.

همچنین مطابق گزارش‌های بانک مرکزی و در یک ساله منتهی به شهریور ۱۴۰۰، در مجموع ۹۵.۷ میلیون فقره چک به ارزش ۲۴۵۳.۳ هزار میلیارد تومان مبادله شده که از این میان ۸.۴۷ میلیون فقره چک به ارزش ۲۹۲.۸ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. در نتیجه، در یک ساله منتهی به شهریور ۱۴۰۰، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله شده به ترتیب برابر است با ۸.۹ درصد و ۱۲ درصد است.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه در یک ساله منتهی به شهریور سال ۱۳۹۹، ۹۸.۴ میلیون فقره چک به ارزش ۱۶۰۵.۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده که ۹.۹۵ میلیون فقره به ارزش ۱۷۸.۶ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است، از این رو نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده در یک ساله منتهی به شهریور ۱۳۹۹ به ترتیب برابر با ۱۰.۱ درصد و ۱۱.۱ درصد شده است.

بنابراین، با مقایسه آمار مربوط به یک سال منتهی به شهریور سال ۱۳۹۹ و یک سال منتهی به شهریور سال ۱۴۰۰، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله شده با کاهش ۲۰ درصدی و نسبت ارزش چک‌های برگشتی به مبادله شده با افزایش ۸ درصدی همراه بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا